Forum Proeuropa
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

...VIRTUAL...LACRIMI PRINTRE RANDURI...

3 participanți

In jos

...VIRTUAL...LACRIMI PRINTRE RANDURI... Empty ...VIRTUAL...LACRIMI PRINTRE RANDURI...

Mesaj  marymar Sam Ian 22, 2011 10:00 am

Se pare ca suferinta este la ea acasa chiar si virtual vorbind.In ultimul timp am citit foarte multe povesti de viata , traite virtual si nu sunt deloc placute! Acum un an in urma radeam auzind de povestile acestea de dragoste si nu as fi crezut ca intr-adevar se intampla!Astazi un gust amar ma incearca scriind despre ele, insa as fi vrut sa stiti si voi cate ceva.!Nu voi scrie nume insa fiecare poveste are cate doua nik-uri.Poate si voi stiti cate ceva sau franturi din aceste povesti. Totul se petrece in tacere uneori,alteori cu rasunet depinde de firea si caracterul fiecaruia.Uneori am citit disperare in multe randuri, alteori lacrimi fierbinti pe fata celui sau celei cu care scriam.De ce toate astea?...Undeva cred ca fiecare se lasa manipulat de inima si nu de creier asa cum ar trebui! Insa suntem oameni si iubim ptr ca asa ne este firea. Uneori ne complacem in situatii jenante, pentru ca nu intotdeauna suntem intelesi sau nu ne straduim sa fim intelegatori .Putine relatii au continuat sa ramana inchegate sau macar la stadiu de prietenie.In cele mai multe cazuri a explodat ura , cearta , jignirile si multe alte rautati.Insa nu e de inteles acest gest.De ce sa ranesti un suflet care poate chiar te-a iubit?...care a scris cu tine mii sau zeci de mii de cuvinte?Razbunarea nu are ce cauta unde a fost sentimentul de iubire, cred eu.Suntem rai si meschini uneori, ne facem rau unul celuilalt,devenim aroganti lovind si mai mult! Cati ar avea curajul sa recunoasca doar pentru ei ca au gresit?...A iubi e fireste si omenesc insa a arunca cu pietre in ce ai iubit nu e firesc si nici placut! Uneori un el sau o ea scrie de minciuna ei sau a lui, de gelozia reciproca, de lucruri care inevitabil duc la ruptura...Alteori o,, ea¨ sau un ,,el" se arunca cu capul inainte dorind vanatoarea si apoi sa arunce vanatul! Cu siguranta celalalt v-a ramane suferind mult timp.Nu poti scrie ,,te iubesc`` si apoi sa stergi totul cu buretele dup 2-3 saptamani....Nu ai voie sa faci asta daca nu simti acest lucru.Apoi sunt putini care s-au intalnit si au ramas impreuna insa mereu sau aproape mereu s-a terminat prost!Cand constientizam faptul ca am reusit sa facem destul rau ne retragem temporar sau de tot.!!Suflete chinuite si lacrimi printre randuri...de ce?...asa dorim?...asa ne place?..sau doar asa a fost sa fie?Iar cel ce a gresit odata sigur nu va mai incerca si a doua oara decat daca nu este sigur ca prima data nu a fost iubire...sau doar un sado-masochist(A) care iubeste durerea!Iubirea de care o fi exista cu siguranta virtual insa uneori nu suficienta sa merite suferinta !!Si vine de cele mai multe ori de unde nu te astepti!Sfaturi nu sunt in masura sa dau insa uneori as prefera sa putem gandi doar cu creierul nu cu inima!Insa pentru asta se cere sa ai mereu inima inghetzata!! ...VIRTUAL...LACRIMI PRINTRE RANDURI... 164373 ...VIRTUAL...LACRIMI PRINTRE RANDURI... 164373 ...VIRTUAL...LACRIMI PRINTRE RANDURI... 164373 ...VIRTUAL...LACRIMI PRINTRE RANDURI... 164373
marymar
marymar
Moderator
Moderator

Zodiac : Berbec
Mesaje : 118
Puncte : 341
Apreciat : 24
Inscriere : 11/02/2010
Varsta : 49
Localizare : Murcia-Spania

Sus In jos

...VIRTUAL...LACRIMI PRINTRE RANDURI... Empty Re: ...VIRTUAL...LACRIMI PRINTRE RANDURI...

Mesaj  AnDraDa Mar Ian 25, 2011 5:29 pm

...VIRTUAL...LACRIMI PRINTRE RANDURI... Pinkrosedove

Lacrimi...drumul vietii e presarat cu lacrimi iar cele mai multe sunt cauzate de iubire....fie ea si virtuala.Iata ca tehnologia moderna a facut posibil asta.
Da...cred ca fiecare am ras la randul nostru cand am auzit de aceste...''iubiri virtuale''unii inca o mai fac.Mai exista si persoane imune...
E un subiect destul de sensibil.. as vrea sa scriu totul mai putin personal..insa...e cam greu.
Ce sa spun? Ajungem sa suferim...intram aici crezand ca nimic nu ne poate atinge...doar e virtual nu? Putem fi ce vream...putem sa disparem cand vrem..Dar e atat de diferit totul...cu cata naivitate putem trata virtualul marea majoritate dintre noi...
Revenind la relatiile care se infiripa aici...de ce sa cautam vinovati? E simplu sa aruncam vina pe cel ce sa retras...sau ma rog dupa caz...sa nu uitam si de cei care au o mare placere in a trata totul ca pe o joaca...probabil aici le iese ce in viata reala nu ar reusi niciodata
Dar cred ca fiecare dintre noi stim cat de infime sunt posibilitatile de a ajunge la o..''implinire'' a ceea ce se intampla aici...Si totusi continuam...ne lasam purtati de val, pana ajungem sa ne depaseasca situatia...sa nu mai avem control pe ratiune.Ajungem sa ne dorim din ce in ce mai mult...sa speram la mult mai mult...ajungem sa credem ca e posibil.
Totul se amplifica...usor usor realizam ca putem simti lucruri nebanuite...sentimente puternice...pentru un om pe care nu l-ai atins niciodata...nu ai avut privilegiul sa-l privesti in ochi...ci doar o voce la un telefon...sau o imagine web...asta e tot ce ai...si randuri scrise...
Probabil si asta e motivul pentru care simtim atat de intens...totul uneori ai senzatia ca e chiar mai intens decat ar fi putut fi..real.
E greu de inteles...e o mare contradictie intre ce simti si ceea ce o parte din tine...acolo in adancul sufletului stie ca ''sfarsitul'' va fi...neplacut.Stim cu totii ca realitatea...viata reala castiga detasat...si totusi speram...la ce?
Virtual...multi pot lua acest cuvant ca atare...tot ce fac aici e doar virtual...altii pur si simplu nu-l inteleg...iar eu cred ca fac parte din cei din urma. Ce e virtual? cum sa inteleg acest cuvant cand lacrimile,sentimentele,dorintele,tristetea,durerea, toate trairile mele...au fost si sunt atat de reale...VIRTUAL...LACRIMI PRINTRE RANDURI... Wwwtvnhu2332155a5217770

AnDraDa
AnDraDa
Moderator
Moderator

Zodiac : Taur
Mesaje : 301
Puncte : 496
Apreciat : 19
Inscriere : 13/04/2010
Varsta : 40
Localizare : Italia

https://webeurop.forumgratuit.ro/

Sus In jos

...VIRTUAL...LACRIMI PRINTRE RANDURI... Empty VIRTUAL..ZAMBETE PRINTRE RANDURI

Mesaj  noelo Joi Ian 27, 2011 6:57 am

SUNT LUCRURI IN VIATA CARE DEPASESC PUTEREA DE INTELEGEREA A UNEI PERSOANE, IAR UNA DIN ELE AR FI CRED EU, VIATA VIRTUALA, CARE IN ULTIMUL TIMP A CASTIGAT F.MULT TEREN. MA VOI OPRI SA COMENTEZ DOAR STRICT LA TEMA SUBIECTULUI INCERCAND SA FIU DISTANT SI SA NU DEVIN SUBIECTIV. SE POATE CA SENTIMENTELE SA ITI SCAPE DE SUB CONTROL IN LUMEA VIRTUALA..SAU SA LE TRAIESTI VOIT LA INTENSITATE MAXIMA?..SE PARE CA DA..IAR DIN PACATE SE PARE CA SA AJUNS SI SA SE SUFERE DIN ACEST MOTIV. AR TREBUII SA SE SUFERE MAI PUTIN CA IN VIATA REALA..PT.CA ESTE CU TOTUL DIFERIT, INSA..UNEORI...VIATA BATE FILMUL. EU CRED TOTUSI CA DIN ACESTE INTAMPLARI SE POATE VEDEA SI JUMATATEA PLINA A PAHARULUI. DE CE TREBUIE SA FIE LACRIMI..PRINTRE RANDURI...?..DE CE NU, SA GANDESTI CA ESTI O PERSOANA NOROCOASA CA SA INTAMPLAT ASA..SI DACA AR FI EXISTAT O CONTINUARE SI IN VIATA REALA TE-AR FI MARCAT NEGATIV PT.TODEAUNA...ASA CUM DIN PACATE SE INTAMPLA..IN MAJORITATEA CAZURILOR(CU MICI EXCEPTII,DESIGUR), DE CE TREBUIE SA ITI IMAGINEZI CA PERSOANA DE CARE TE-AI ATASAT..AR FI FOST TOT CE TI-AI DORIT..SI NU TE-AI GANDI..CA AR FI PUTUT SA FIE CU TOTUL O ALTA PERSOANA IN REALITATE..UNDE AR FI FOST POSIBIL SA DISPARA..PUPICII, COMPLIMENTELE,POLITETEA,RESPECTUL..DE CE SA CREZI CA ACEEA PERSOANA ESTE FERICIREA VIETII TALE..SI SA NU CREZI CA DE FAPT..TI-A TRECUT GLONTUL PE LANGA URECHE..?..DE CE SA SE MAI ADUNE SUFERINTA ..PE LANGA CEA CARE POATE EXISTA IN VIATA DE ZI CU ZI? SUNT UNELE LUCRURI CARE POATE NU LE AVEM,NU LE INTALNIM IN VIATA REALA..SI INCERCAM SA LE GASIM VIRTUAL, UNEORI INVOLUNTAR...ALTEORI VOLUNTAR.DESIGUR..CA NU ESTE USOR SA TE RUPI DE TOT CE SIMTI..INSA..POTI INCERCA SA NU CREEZI O PERSOANA IDEALA..IN LUMEA VIRTUALA. ESTE DOAR O OPINIE,ESTE DOAR UN GAND...DEPARTE DE MINE GANDUL CA AS INTELEGE FENOMENUL. INTRAM AICI PT.A COMUNICA,PT.A NE DESTINDE,PT.A NE IMPARTASII BUCURIILE SI NECAZURILE..IAR DACA SENTIMENTELE O MAI IAU RAZNA..DIN DIFERITE MOTIVE..CRED CA AVEM PUTEREA SA NE DETASAM SI SA NU NE AUTOSCHINGIUIM SUFLETUL. VIRTUAL..HAIDETI SA INCERCAM SA FIE ZAMBETE PRINTRE RANDURI.
sunny sunny sunny sunny sunny sunny
noelo
noelo
Moderator
Moderator

Zodiac : Leu
Mesaje : 82
Puncte : 275
Apreciat : 31
Inscriere : 14/12/2009
Varsta : 45
Localizare : SPANIA

https://webeurop.forumgratuit.ro

Sus In jos

...VIRTUAL...LACRIMI PRINTRE RANDURI... Empty Re: ...VIRTUAL...LACRIMI PRINTRE RANDURI...

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum