Forum Proeuropa
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

.Vânătoarea: o “plăcere” de dânşii inventată ...Si viata ca un bat de chibrit...

3 participanți

In jos

.Vânătoarea: o “plăcere” de dânşii inventată ...Si viata ca un bat de chibrit... Empty .Vânătoarea: o “plăcere” de dânşii inventată ...Si viata ca un bat de chibrit...

Mesaj  lady_hawk Vin Mai 14, 2010 2:26 pm

Undeva in trecut pentru astazi. Undeva in Viitor pentru ieri.
In vietile noastre apar si dispar oameni... Cu unii dintre ei ne imprietenim brusc, ne marturisim sufletele, ne golim pentru un timp de suferinte trecute, ne vindecam de unele si ne producem altele noi… si dupa o vreme in care se consuma intens “schimbul de vieti” cum ii spun eu… unul dintre cei doi iese… pe usa din dos mai degraba si gata! Pleaca fara un adio, fara un pe curand… fara sa traga usa dupa el. Celalalt… mai ingana ceva un timp, mai asteapta si apoi isi continua si el viata.

Poate revolta mea va pare stupida, iar intamplarile de genul asta firesti! Poate asa o fi viata, dar eu refuz sa o traiesc intre o usa care se deschide si alta despre care nu stiu daca se va inchide sau nu. Refuz sa te inteleg pe tine care pleci asa si pe tine cel care accepti plecarile asa! Pana si pe mine… si ma regasesc in ambele cazuri.
Daca e sa ma opresc asupra motivelor imi trec prin minte destule, dar parca niciodata cele potrivite. O sa incerc o enumerare .......

simti ca te.ai descoperit prea mult in fata cuiva , de.acum esti vulnerabil si detesti asta… prin urmare cel mai usor e sa… fugi, nu??!

nu te.ai mai vazut demult cu acel cineva si crezi ca nu mai merita efortul sa continui comunicarea chiar daca te.ar ajuta mai mult decat lipsa ei..
dupa ce v.ati impartasit Totul sau fiecare cat a putut, te.ai plictisit si pur si simplu schimbi decorul. De ce te.ai mai obosi sa.l anunti si pe celalalt ca de fapt n.ai iesit “la plimbare” ci te.ai dus…. si dus ai fost!
acel cineva, virtual sau nu, a fost demn o vreme de increderea ta, dar acum nu mai e, de fapt nu.ti mai place caracterul lui sau mai stiu eu ce iti placea inainte, dar acum nu…! Asa ca nici nu mai merita efortul unui...... vezi ca plec //
atata vreme cat v.ati apropiat sufletele ati fost numai ochi si urechi unul pentru celalalt, pentru ca interesul are direct si reciproc, dar dupa v.a apucat aplicarea sentintelor si a mentalitatilor. Faza cu aruncatul pietrei nu se aplica si in cazul tau, ca deh, greselile tale parca sunt ceva mai justificate…

viata ta e mai complicata ca a celuilalt. Parca nu e destul de interesanta si esti sigur ca.n alta parte gasesti ceva mai “bun”.

”te dor deja problemele celuilalt si empatizezi prea mult cu el. “Prezenta” lui iti face rau si.ti complica propria existenta. E de inteles ca vrei sa te “aperi”, dar spune.i si celuilalt! Nu crezi ca altfel tocmai i.ai mai adaugat CEVA la piatra lui de moara??!

esti pur si simplu un “vanator”, un “consumator”, un “calator”. Vii,.. observi, ..consumi, te hranesti, pleci. Nu.ti pasa decat de tine, de experienta ta de viata, de orizontul pe care il largesti tot mai mult de la caz la caz. Victima e doar unul din cei multi…

sa ca, te rog, tu cel care inca n.ai venit, tu cel care inca n.ai plecat, anunta.ma ca pleci in cel mai usor mod cu putinta pentru tine, iar daca n.o faci, trage macar usa dupa tine!

Intre timp o sa incerc sa “repar” ce.o sa se mai poata, pe unde am mai gresit si o sa inteleg de ce ne folosim uneori de oameni. Si tocmai atunci cand n.ar merita s.o facem…

Mie nu.mi spun decat atat: Nu mai tin usa de la intrare deschisa. Va trebui sa bati, sa astepti sa.ti deschid si vei intra numai daca n.ai noroi pe ghete!

Vânătoarea: o “plăcere” de dânşii inventată,,,,




Undeva in mine, pentru mine…

Totul incepe cu un bat de chibrit… Care o data scaparat, arde… si arde pana la sfarsit… Timp de cateva “clipe”…

In timpul asta, il poti vedea pe cel de langa tine, il poti cunoaste, poti forma legatura, poti da sens vietii… Da, si poti vedea in ochii celuilalt jucand lumina… Acea lumina… Si te cuprinde sentimentul de “Bine-ai venit in viata mea!”…

Dar daca privesti doar flacara… Care palpaie in chip ametitor, crescand brusc, si apoi stingandu.se intr.un punct rosu, lasand in urma sirul negru de taciune, si o dara de fum… Normal, apoi te trezesti brusc, si pleci… Stii… N-ai vazut, de fapt, nimic…

Nu ma inchide in turnuri in care nu mai poti urca si din care eu refuz zborul.

Nu ma mai atinge inutil cu.o petala de floare cand parfumul ei m.a atins inaintea ta.

Nu ma rasfata facandu.ma sa surad… sub fiecare zambet ascund usi grele de metal ce ma inchid si mai mult sub greutatea lor.

Priveste.ma in ochi si daca nu sunt raspunsul tau, nu ma rosti!

—————————-

Sa nu uit… Ghetele le lasi la intrare. Nu poti intra cu ele in sufletul meu…

Cam atat… As mai vrea totusi sa mai stii ca o simpla imbratisare face cate.odata enorm…
.Vânătoarea: o “plăcere” de dânşii inventată ...Si viata ca un bat de chibrit... 09f839a0c856ea707e88680
lady_hawk
lady_hawk
Membru
Membru

Mesaje : 53
Puncte : 125
Apreciat : 8
Inscriere : 07/05/2010
Localizare : Suedia

Sus In jos

.Vânătoarea: o “plăcere” de dânşii inventată ...Si viata ca un bat de chibrit... Empty viata ca un bat de chibrit...

Mesaj  marymar Sam Mai 15, 2010 2:34 am

Cand, viata te cuprinde in valtoarea ei..uiti cine, esti si incotro te indrepti! Dragilor...eu cred ca intr-o experienta de viata, suna urat dar ...este cuvantul cel mai potrivit, nu doar cel de langa noi este vinovat ptr tot ce ni se imtampla noua! Avem partea noastra de vina, doar ca uneori este mai usor sa arunci totul asupra celuilalt. Mereu, fiecare incearca sa transforme persoana, dupa bunul sau plac, sa fie asa cum iar placea .Vânătoarea: o “plăcere” de dânşii inventată ...Si viata ca un bat de chibrit... 150372 .Vânătoarea: o “plăcere” de dânşii inventată ...Si viata ca un bat de chibrit... 150372 ..sa fie,cat mai putine defecte, comportament, criterii de viata, si intr-o zi descoperi in cel de langa tine copia ta.! Vinovata..sau vinovat nu esti tu? Ai vrut perfectiunea in cel de langa tine, dar plictisit de propria ta persoana,dai...vina pe tine? In nici un caz...vinovata este tot persoana de langa tine..! Ca a uitat sa se descalte la intrare? Tu , de cate ori ai facut-o? Ca, a iesit din viata ta , prin usa din spate? Poate era singura iesire , descuiata!... Asa suntem facuti, de cate ori , cel care a gresit, in schimbul replicilor dure,, a primit o ambratisare, sau o vorba buna?Femeia sau barbatul, care trebuie sa cedeze, primul? Cu siguranta vei spune ....eu , nu am gresit! Ba , da si tu ai gresit la fel sau poate mai mult, ai platit cu indiferenta, si indiferenta vei primi! Trebuie sa fim sinceri cu noi, insine si fiecare sa recunoasca partea sa de vina! Si, acum te las pe tine sa , meditezi!........
marymar
marymar
Moderator
Moderator

Zodiac : Berbec
Mesaje : 118
Puncte : 341
Apreciat : 24
Inscriere : 11/02/2010
Varsta : 49
Localizare : Murcia-Spania

Sus In jos

.Vânătoarea: o “plăcere” de dânşii inventată ...Si viata ca un bat de chibrit... Empty Re: .Vânătoarea: o “plăcere” de dânşii inventată ...Si viata ca un bat de chibrit...

Mesaj  lady_hawk Sam Mai 15, 2010 1:25 pm

Optimist qprivind lucrurile,orice experienta, placuta sau nu, este o experienta constructiva, care iti formeaza caracterul sau care iti slefuieste sufletul.... oare nu suferintza e cea care ne cizeleaza sufletele?
....stii ce am invatat eu de la tine? Ca uneori barbatii pot fi mult mai sensibili decat femeile (ma refer la persoana mea ca femeie) ca pot darui prin cuvant ceea ce nu poate spune direct... ca poarta în sufletul lor matur nevinovatia copilului uneori//chiar daca uneori par a fi lei… stii.// .. uneori .. poti fi un catalizator al sufletelor al starilor mele sufletesti ...pentru ca un simplu cuvant de.al tau poate lasa urme pe care timpul uneori nu le poate sterge in totalitate ...imi caut cele mai potrivite cuvinte sa.ti multumesc ..si nu le gasesc ... oricum .. fire calda te.am simtit atunci ...si acum ....multumesc de citire
sa ne traiesti pentru a ne aduce mereu aminte cum si in ce fel se ating suflete!
.Vânătoarea: o “plăcere” de dânşii inventată ...Si viata ca un bat de chibrit... 346602 .Vânătoarea: o “plăcere” de dânşii inventată ...Si viata ca un bat de chibrit... 346602
lady_hawk
lady_hawk
Membru
Membru

Mesaje : 53
Puncte : 125
Apreciat : 8
Inscriere : 07/05/2010
Localizare : Suedia

Sus In jos

.Vânătoarea: o “plăcere” de dânşii inventată ...Si viata ca un bat de chibrit... Empty ORGOLIUL

Mesaj  noelo Sam Mai 15, 2010 1:29 pm

AM CITIT SUBIECTUL TAU LADY_HAWK IAR IN CONTINUARE COMENTARIUL LUI MARYMAR.LA FEL DE PROFUND,IMI PLACE FELUL CUM REUSESTI SA PUI IN RANDURI CEEA CE SIMTI.VOI INCERCA SI EU IN CATEVA CUVINTE SA IMI SCRIU PARERA.CRED CA ACESTE LUCRURI SE VOR INTAMPLA MEREU...ASA CUM AI SUBLINIAT...EXISTA DIN VREMURI TRECUTE SI ESTE NEMURITOARE...ASTA STA IN NATURA OMULUI,NU POATE RENUNTA LA EL..SI EU IL NUMESC ORGOLIU.ESTE CEL CARE IL TE FACE FARA DE GRESEALA IN PROPRII TAI OCHI,CEL CARE TE FACE SA PLECI PE USA DIN DOS,CEL CARE MURDARESTE SENTIMENTELE. DESIGUR MAREA MAJORITATE SIMT NEVOIA SA POVESTEASCA,SA ISI DESCARCE SUFLETUL,SA FIE ASCULTATI SI INTELESI,IUBITI SI ALINTATI....DACA GASIM ACEEA PERSOANA NE IMPLICAM SI NE DORIM SA NI SE OFERE CEL PUTIN CEEA CE AM OFERIT...IAR DACA SE INTAMPLA RUPTURA..VREM EXPLICATII(CARE CRED EU CA SUNT NORMALE ATAT TIMP CAT A EXISTAT O COMINICARE PERFECTA).DOAR CA UNEORI PREFERAM DOAR SA CEREM NU SA SI DAM...IAR PE USA DIN DOS IESE CINE AJUNGE PRIMUL LA EA.DE CE PRIETENII SE FAC ATAT DE GREU?
DE CE SUFERI LA FEL DE MULT CA INTR-O IUBIRE, CAND CEL PE CARE IL NUMEAI PRIETEN,CEL CARE STIA CE SIMTI,CEL CARUIA TE SPOVEDEAI ZILNIC DEVINE BRUTUS?
ESTE GREU SA GASESTI O PERSOANA CARE SA O NUMESTI PRIETEN...SI TOTUSI NE INCAPATINAM SA CAUTAM IN CONTINUARE DESI PE UNDEVA BANUIM CARE VA FI EPILOGUL.
IAR CU BOCANCII...LADY_HAWK..NU POTI SPUNE CUIVA SA SE DESCALTE CAND INTRA IN CASA TA,RAMANE SA HOTARASCA BUNUL LUI SIMT DACA O FACE SAU NU. .Vânătoarea: o “plăcere” de dânşii inventată ...Si viata ca un bat de chibrit... 367519
noelo
noelo
Moderator
Moderator

Zodiac : Leu
Mesaje : 82
Puncte : 275
Apreciat : 31
Inscriere : 14/12/2009
Varsta : 45
Localizare : SPANIA

https://webeurop.forumgratuit.ro

Sus In jos

.Vânătoarea: o “plăcere” de dânşii inventată ...Si viata ca un bat de chibrit... Empty Re: .Vânătoarea: o “plăcere” de dânşii inventată ...Si viata ca un bat de chibrit...

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum