Forum Proeuropa
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Tu esti singurul tap ispasitor!

In jos

Tu esti singurul tap ispasitor! Empty Tu esti singurul tap ispasitor!

Mesaj  drogul femeilor Mar Noi 08, 2011 8:19 am

...Ne vrem intotdeauna curati, perfecti, fara greseala, fara eroare. Si totusi a gresi e omenesc. Omul este supus greselii, spunea Seneca. Cu toate acestea, intotdeauna avem un argument pentru ceea ce merge prost, niciodata nu suntem de vina, in totalitate. Mereu exista un tap ispasitor. Invariabil folosim sau intalnim aceleasi scuze, acelasi argument.
“Da, am gresit, dar…..” sau “Da, am gresit, dar am facut-o pentru ca …” sau “Nu aveam o alta solutie”. Toate aceste argumente subliniaza existenta tapului ispasitor. Nu noi suntem de vina, evident! Noi nu am vrut dar am fost “obligati”, sau constransi de imprejurari, sau provocati, sau… lista poate fi foarte lunga.
Evident ca este eliberator sentimentul pe care ti-l da posibilitatea de a da vina pe cineva. Pentru orice. Pentru jobul pe care il urasti, pentru lipsa banilor, pentru deceptiile in iubire, pentru minciuni, pentru orice esec, pentru orice nu merge bine. Mereu exista un tap ispasitor si acela nu esti niciodata tu.


Imi pare rau ca va trebui sa spulber visul acelor care inca mai cred in acest mit. Adevarul este ca nu este nimeni de vina pentru ceea ce ti se intampla. Degeaba cauti un tap ispasitor. Tu esti acela! Doar tu! Pentru ca tu esti responsabil pentru tot ceea ce ti se intampla, pentru tot ceea ce experientezi, atat bun cat si rau. Tu le atragi. De unele dintre aceste experiente ai nevoie, pentru a invatatii lectiile vietii, iar pe altele le atragi, tocmai pentru ca nu ti le doresti. Suna paradoxal, nu? Stiu, dar asta e adevarul.

De-a lungul timpului am observat ca atunci cand ceri cuiva sa vorbeasca despre sine, acesta incepe cu defectele, cu ceea ce este rau sau cred ei ca este rau, cu ceea ce nu-i place. Daca ii intrebi pe oameni ce vor, multi incep sa-ti spuna ce nu vor. Sunt putini cei care vorbesc despre sine sau despre cevor de la viata in termeni pozitivi. Cei mai multi se concentreaza pe ce nu sunt, pe ce nu au, pe ce nu reusesc. Se spune ca acolo unde iti este atentia, acolo iti este si energia. Daca atentia ta este pe defecte, pe lipsuri, pe esecuri (peste care nu vrei sa treci), pe kilogramele in plus, pe deceptii, pe infidelitate, pe minciuna etc, evident ca acolo iti este energia. Asta cauti, asta atragi, asta iti doresti. Intotdeauna primim ceea ce ne dorim. Nu aceasta este partea grea. Daca vrei poti!
Realitatea ne arata ca mai greu decat sa primesti este sa ai grija ce iti doresti, ce atragi. Concentrandu-te la ceea ce nu vrei, acolo iti este energia, acolo iti este atentia, acolo este ceea ce atragi.

Asa ca tu esti responsabil pentru ceea ce traiesti, pentru ceea ce ti se intampla! Si daca cauti un tap ispasitor, iti pierzi timpul pentru ca singurul tap ispasitor esti tu! Tu esti responsabil pentru viata pe care ai ales sa o traiesti, fie ca este buna sau rea. Intotdeauna exista posibilitatea de a face alegeri, nu doua trei, exista o infinitate de alegeri. Si esti responsabil pentru alegerea facuta, asa cum esti si singurul tap ispasitor, daca lucrurile nu ies asa cum ai fi vrut tu.
Ai grija unde iti este atentia, pentru ca asta vei atrage! Ai grija ce-ti doresti si ce nu-ti doresti pentru ca aceasta vei atrage! Razz
drogul femeilor
drogul femeilor
Membru
Membru

Mesaje : 11
Puncte : 32
Apreciat : 0
Inscriere : 07/11/2011
Localizare : Guatemala

https://webeurop.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum