Forum Proeuropa
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Despre gelozie

In jos

Inchis Despre gelozie

Mesaj  drogul femeilor Lun Noi 07, 2011 10:40 am

De ce te imbraci asa? Iti place sa fi admirata si privita de alti barbati, nu-i asa? Stiu ca pentru asta o faci!
De ce pleci de langa mine cand te suna de la serviciu? Te suna colega aceea a ta? De ce te ascunzi de mine?
Suspiciune, neincredere, cearta, destramarea frumoasei povesti de iubire…

B.C. Forbes spune despre gelozie ca ar fi un cancer mental iar Liviu Rebreanu afirma ca gelozia te face ridicol si te injoseste, fiind umbra iubirii.Eu spun ca gelozia e o boala..Tu ce spui despre asta? Este gelozia un lucru rau in cuplu?
Ce parere aveti despre afirmatia urmatoare “unde exista iubire, exista si gelozie”? Asa sa fie? In ce doze? Reprezinta gelozia o problema in viata de cuplu sau este ceva normal? Este gelozia un rau necesar?
Si da si nu.
Manifestarea unui minim de gelozie in mod diplomatic si elegant poate sa stimuleze relatia de cuplu si sa intareasca importanta unui partener pentru celalalt.
Insa atunci cand, ca urmare a geloziei unuia dintre parteneri, este afectata libertatea celuilalt partener, credeti ca mai poate fi vorba despre iubire? Cand sentimentul de gelozie degenereaza in posesiune, atunci nu mai putem vorbi despre iubire. Nu poti afirma ca iubesti pe cineva atata vreme cat il vrei doar pentru binele si folosul tau ca si cand ar fi un bun aflat in proprietatea ta.
Gelozia poate otravi viata unui cuplu si ajunge sa o distruga. De cele mai multe ori, gelozia exprima neincredere in sine, in capacitatea de a construi si mentine o relatie, in capacitatea de daruire autentica, egocentrism si imaturitate afectiva.
Gelozia poate pune stapanire pe tine si pentru ca ti-e teama ca vei fi parasit si iti este frica de singuratate. Se poate sa nu fi fost iubit in copilarie si sa traiesti cu convingerea ca “nu meriti iubirea” si astfel, inconstient, sa te temi in permanenta ca frumoasa relatie de care te bucuri, acum, nu va dura prea mult.
Este posibil sa iti idealizezi partenerul/partenera si sa crezi ca toti ceilalti vad, cred si simt la fel si vor ceea ce iubesti tu pentru ca este “irezistibil”
Ce parere ai? Tu ce simti cand simti ca gelozia iti ia mintile? In care situatie te regasesti?
Despre gelozie 692883
drogul femeilor
drogul femeilor
Membru
Membru

Mesaje : 11
Puncte : 32
Apreciat : 0
Inscriere : 07/11/2011
Localizare : Guatemala

https://webeurop.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum