Forum Proeuropa
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

In cautarea...Omului..

4 participanți

In jos

In cautarea...Omului.. Empty In cautarea...Omului..

Mesaj  noelo Lun Aug 08, 2011 8:53 am


Ideea mi-a venit in timp ce citeam o carte unde era amintit un citat (nu stiu cui ii apartine dar mi-a placut) care suna cam asa: "Cand cineva a intrebat "La Auschwitz unde era Dumnezeu?" altcineva a spus "Nu stiu dar intrebarea e unde era Omul?"...",asa ca am stat si m-am gandit cati Oameni cunosc? Apoi mi-a venit un gand si mai tulburator "Eu sunt un Om?".
Am inceput sa meditez ,sa spun asa ,la ce inseamna de fapt sa fii Om, mi-am dat seama ca definitia oricare as da-o are un mare grad de subiectivism si nu cuprinde doar calitati ci si un mare grad de defecte si de asemenea este foarte vasta, dar pana la urma m-am oprit la o singura calitate pe care daca o detii in ochii mei esti Om. Aceasta este simpla dar in acelasi timp complicata pentru multi dintre noi: Bunul simt.
Sunt foarte curios in ochii altora ce ar trebui sa indeplinim sau cum ar trebui sa ne comportam pentru a putea fi considerati Oameni.... In cautarea...Omului.. 303580
noelo
noelo
Moderator
Moderator

Zodiac : Leu
Mesaje : 82
Puncte : 275
Apreciat : 31
Inscriere : 14/12/2009
Varsta : 45
Localizare : SPANIA

https://webeurop.forumgratuit.ro

Sus In jos

In cautarea...Omului.. Empty Re: In cautarea...Omului..

Mesaj  drogul femeilor Lun Noi 07, 2011 10:59 am

Inseamna sa respecti regulile lor, sa iti tii ascunse sentimentele, sa iti creezi un scut cat mai puternic, sa nu-ti lasi sensibilitatea descoperita nici o clipa...daca esti diferit ..societatea te va exclude !
te modelezi exact cum itzi cere sistemul.
drogul femeilor
drogul femeilor
Membru
Membru

Mesaje : 11
Puncte : 32
Apreciat : 0
Inscriere : 07/11/2011
Localizare : Guatemala

https://webeurop.forumgratuit.ro/

Sus In jos

In cautarea...Omului.. Empty Re: In cautarea...Omului..

Mesaj  Amore Mar Noi 08, 2011 1:47 am

In cautarea...Omului.. foarte frumos, numai ca stiti zicala,,sa fii om e lucru mare'' multi dintre noi au uitat ce inseamna sa fii om, sau pur si simplu nu au fost,sau nu stiu ce inseamna cu adevarat acest cuvant SA FII OM..am ajuns sa ne facem rau unii altora, sa ne bucuram de necazul celuilalt,sa radem cand celalalt plange,si sa nu ne pese cand cineva are nevoie de ajutorul nostru,si cred ca asta se intampla de cand lumea..de ce?..cred ca nimeni nu stie, sau nu o sa stim niciodata cum e sa fii cu adevarat om.Dar cel mai mult doare ignoranta celor din jur..ignoranta oamenilor !!
Amore
Amore
Membru
Membru

Mesaje : 64
Puncte : 161
Apreciat : 16
Inscriere : 26/04/2010
Localizare : italia

Sus In jos

In cautarea...Omului.. Empty Re: In cautarea...Omului..

Mesaj  excelsis Mar Noi 08, 2011 7:19 am

voi incepe cu .multumesc sufletelor din care "nu vom obosi niciodata sa fim oameni..Ajungem la suflet prin trup si la trup prin suflet... asta.i toata drama conditiei umane ...si care face din noi niste fiinte atat de misterioase.... Depindem atat de mult unii de altii incat nimic nu.i apartine pe deplin fiecaruia dintre noi... orice bucurie ne este comuna... ca si orice durere. Umanitatea nu.i decat un singur om si se regaseste integral in fiecare dintre noi...
mi.a placut ..clipele mă vor număra neobişnuit în sensul invers aşteptării..Viata este un compromis.... Nimeni nu are nimic de castigat de pe urma acestui razboi. ..Noi suntem sufletul acestui univers.... Trebuie sa pastram
armonia nu sa.l omoram. .si atunci te poti numii OM ..
,,, MI.E ATAT DE BINE CU VOI OAMENI""

In cautarea...Omului.. Elena
excelsis
excelsis
Membru
Membru

Mesaje : 14
Puncte : 32
Apreciat : 4
Inscriere : 05/11/2011
Localizare : Danemarca

https://webeurop.forumgratuit.ro/

Sus In jos

In cautarea...Omului.. Empty Re: In cautarea...Omului..

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum