Forum Proeuropa
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ipotetica imbogatire.

4 participanți

In jos

Ipotetica imbogatire. Empty Ipotetica imbogatire.

Mesaj  adrian13 Joi Iun 24, 2010 2:48 am

Hai sa ne exersam mintile cu un scenariu nitelus fantasmagoric, caci ceea ce va voi spune e aproape imposibil sa vi se intample. Interesant e insa cum ai reactiona daca totusi ti s-ar intampla. Situatiunea e urmatoare:

Sa zicem ca cineva ti-ar oferi o suma mare de bani, nitam-nisam. Putem cu generozitate sa fixam suma la 100 de mii de euroi. Acel cineva nu-i o ruda de-a matale, ca lucrurile ar fi simple. Adica am baga banii astia la sectiunile cadou, pleasca, mostenire, deci cumva ne parvin pe linie de sange, ni se cuvin, nu avem dileme morale.

Dar acel cineva e un totalmente strain, care-ti pune pachetul de bani pe masa (vorbim aici de bani cash, e o chestie tangibila, vezi tenacurile de bancnote rozosine, si facem asta pentru ca tentatia sa fie si mai mare). Deci iti pune banii pe masa si-ti zice:

“- Nea Caisa (sau tanti Caisa), io-ti dau banii astia. Pentru ca asa mi s-a casunat mie, sa-ti dau banii. Atentie mare insa, acesti bani i-as putea oferi unor case de batrani, case de copii, spitale fara finantare, pensionari saraci, etc. Dar TU esti prima mea varianta. Tie iti ofer acesti bani, 100 de mii de euro cash. Insa daca tu-i refuzi, o sa-i ofer acelor oameni nevoiasi de care ti-am zis mai sus. Oameni care, evident, ar avea mai multa nevoie de acei bani decat tine. Repet, pensionari, copii, bolnavi.

Totul depinde de tine! Iei acesti 100 de mii de euro sa-i spargi cum vrea muschiul tau, ori ii refuzi si ii ofer in scopuri nobile? Siiiiiiiiiiii, foarte important, in cazul in care iei banii nu ai voie sa donezi o parte din ei nevoiasilor, ca sa te simti tu mai bine. Ori ii folosesti pe toti in interes strict propriu, ori ii refuzi pe toti.”

Gata, provocarea a fost lansata. Ai cei 100 de mii de euroi in fata. Ii iei ori nu-i iei?
VREAU SA IMI RASPUNDETI!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ipotetica imbogatire. 766725
adrian13
adrian13
Banat
Banat

Zodiac : Rac
Mesaje : 20
Puncte : 167
Apreciat : 3
Inscriere : 30/03/2010
Varsta : 34
Localizare : madrid

Sus In jos

Ipotetica imbogatire. Empty Re: Ipotetica imbogatire.

Mesaj  tormenta Joi Iun 24, 2010 3:00 am

Bre, dilema serioasa asta. Pe principiul romanesc, i-as lua, as spune multumesc si dus as fi.

Pe principiul uman, m-as gandi serios ca nu as pune mana pe ei, pentru un motiv simplu: nu mi s-ar cuveni. Adicatelea, ce m-ar face sa intind mana, de ce i-as merita?

Sau, ar mai fi o treaba – daca mi i-ar da cineva cu scopul declarat de a-i inmulti, m-as gandi sa ma bag.
avatar
tormenta
Banat
Banat

Mesaje : 1
Puncte : 6
Apreciat : 0
Inscriere : 06/05/2010
Localizare : romania

Sus In jos

Ipotetica imbogatire. Empty Re: Ipotetica imbogatire.

Mesaj  Ana-Maria Joi Iun 24, 2010 3:58 am

pai ...eu ce as face ....nu cred ca asa avea curajul sa iau acei bani ..in primul rand pt ca nu cunosc acea pers si nu stiu ce intentii are ....nu stiu de unde provin acei bani si nici daca sunt adevarati sau falsi ....tentatia ar fi mare ....sa vina cineva l atine si sa-ti dea 100 de mii de euro doar pt ca nu are ce face iei ..prima mea reactie ar fi de panica , cred ca m-as speria de moarte ....dar nu as accepta niciodata nimic de la o pers total necunoscuta !...oricum interesanta dilema ...poop !
avatar
Ana-Maria
Membru
Membru

Zodiac : Rac
Mesaje : 7
Puncte : 8
Apreciat : 1
Inscriere : 24/06/2010
Varsta : 36
Localizare : scotia

Sus In jos

Ipotetica imbogatire. Empty Re: Ipotetica imbogatire.

Mesaj  lady_hawk Joi Iun 24, 2010 6:24 am

deci cum am mai spus e o UTOPIE Shocked ... insa ipopetic vorbind .pe toti ne.ar tenta asta ..sa fim seriosi ....din punct de vedere rational .am spune NU clar .....insa ochii vor stralucii prea tare ......
lady_hawk
lady_hawk
Membru
Membru

Mesaje : 53
Puncte : 125
Apreciat : 8
Inscriere : 07/05/2010
Localizare : Suedia

Sus In jos

Ipotetica imbogatire. Empty Re: Ipotetica imbogatire.

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum