Forum Proeuropa
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Zambiti mai des, va rog.

2 participanți

In jos

Zambiti mai des, va rog. Empty Zambiti mai des, va rog.

Mesaj  adrian13 Mar Iun 22, 2010 2:33 am

Intr-o buna zi, care nici macar nu era extrem de buna pentru mine, ma suna cineva. Sa ma intrebe ceva. Daca se poate face ceva. In acel “ceva” as fi avut un cuvant de spus. Adica-cumva depindea un pic si de mine daca acel ceva urma a fi facut.

Si, precum va spuneam, desi nu-mi erau toti boii acasa si ma preocupau diferite probleme, mi-a venit brusc asa sa adopt cel mai amabil ton din lume. Si discutia a decurs cam asa:

Interlocutor: – Buna, buna, crezi ca s-ar putea face ….acel “ceva”?! – voce tematoare, nesigura, ezitanta.
– Da, sigur ca se poate face, cum sa nu se poata?!
Pauza. Interlocutorul tacea nedumerit.
– …Glumesti?!
– Nu, cum sa glumesc, de ce sa glumesc?!
– Pai… in general… mai exista probleme.
– Nu exista nicio problema! Sigur ca facem. Te asteptai sa nu se poata face?
– Mda, nu ma asteptam sa pui asa problema…
Eu, razand in barba: – Te-am surprins…
– Da, m-ai surprins…
Dupa ce am incheiat convorbirea am ramas unor pe ganduri. Bre, amabilitatea e pe cale de disparitie. Si in ziua respectiva am mai experimentat un pic. Pe drumul meu spre casa am intrat intr-un mare magazin la targieli. Si am tinut usi deschise, tuturor, zambind. Am oferit cosul meu, zambind. Am cedat locul la coada, zambind. Am intins mana dupa o sticla de apa minerala, a mai intins si altcineva in acelasi moment, am oferit – tot zambind acea sticla. Care au fost reactile?
Surpriza, unii chiar s-au incruntat nedumeriti, ba au fost si zambete de multumire, luminari de chip. Ca si cum, mama ma’sii de treaba, chestia asta cu amabilitatea e cam pe cale de disparitie. Ori doar in lumea mea se intampla asta, si in alte lumi exista.

Asa ca, zambiti va rog. De cate ori puteti, cui puteti, cum puteti, cand puteti, daca puteti. O sa va simtiti mai bine. Si urmariti reactiile oamenilor.

Nu pierdeti nimic. Mai ales ca-conform unora, extraterestri fug de pe planeta Pamant. Semn de pierzanie. Ati vazut stirile alea despre craterele uriase ce apar in diferite zone ale lumii? Gropi mari, extrem de adanci, circulare, ivite peste noapte. Cica ar fi alienii care au aflat ca Terra-i pe duca si se duc si ei. Spre zari mai sigure. Io cred ca-s fraieri si nu patim nimic.
V-am zambit. Zambiti mai des, va rog. 262336
adrian13
adrian13
Banat
Banat

Zodiac : Rac
Mesaje : 20
Puncte : 167
Apreciat : 3
Inscriere : 30/03/2010
Varsta : 34
Localizare : madrid

Sus In jos

Zambiti mai des, va rog. Empty E bine sa zambim

Mesaj  ADAGIO Mar Iun 22, 2010 2:43 am

Atunci cand zambim sute de muschi faciali se destind
Da,sa zambim mereu,sa avem inima deschisa si fruntea destinsa.
In lumea ta ,a mea, oamenii sunt surprinsi de zambet ,e ceva ce ei nu folosesc,nu ii vad utilitatea.
Zambind ,aratam ca suntem oameni si nu animale....care doar ranjesc!


Felicitari,astept sa mai citesc
Si zambesc :)

flower pentru tine
ADAGIO
ADAGIO
Membru
Membru

Mesaje : 145
Puncte : 389
Apreciat : 10
Inscriere : 29/04/2010
Localizare : Dambovita

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum