Forum Proeuropa
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

..corzi trecand puntea...Celelalte Cuvinte - Dacă vrei

In jos

..corzi trecand puntea...Celelalte Cuvinte - Dacă vrei Empty ..corzi trecand puntea...Celelalte Cuvinte - Dacă vrei

Mesaj  lady_hawk Vin Iun 11, 2010 5:24 am

..corzi trecand puntea...Celelalte Cuvinte - Dacă vrei Welcome3
Cuvintele curgeau din mine cu emotie si focuri de artificii... Eram deosebit de fericita si de incantata. Dar sentimentul exact nu il pot descrie.... A fost sublim... Atunci....si tot atunci am hotarat.., cred, ca voi scrie în continuare. Sincer... nici nu stiu despre ce sa scriu, acum. Nici nu m.as fi gandit la un subiect anume daca.. nu cu ceva timp in urma... nu m.ar fi intrebat cineva de ce nu mai scriu... daca mi s.a intamplat ceva... Mi se parea o intrebare ciudata intr.un fel caci presupunea faptul ca.... date fiind conditii decente de trai, sanatate, viata etc., ar trebui sa pot scrie constant. Dar iata... nu scriam.. desi conditiile de trai nu mai sunt asa de identice cu cele de dinainte..... Desigur.., o usoara exagerare pe caile logicii.. din partea mea.. dar de atunci ma tot framanta intrebarea asta.... De ce nu mai scriu?.. Dealtfel motivul imi este cunoscut doar mie /.... Am sarit cu un pas gigant prin timp lasand in urma doar niste bule uriase,..nedefinibile. Dar acum sunt AICI, intr..un oarecare punct stationar,.. temporar desigur.., dintr.o calatorie ce nu se mai anunta nesfarsita,..avandu.ma pe mine ca singur punct de sprijin si ca sigur punct de perturbare...
..corzi trecand puntea...Celelalte Cuvinte - Dacă vrei Immagineazzurrabr0
Din coltul meu vad ca lumea se deschide pe mai multe directii si etaje... vad lucrurile care se leaga si care nu... vad ca e inutil deseori sa ma sincronizez cu aceasta lume haotica ce.si muta centrul de greutate aleator..Si .aceset zambet e unul exterior care nu zambeste interiorului decat foarte rar s.-atunci cerandu.i rasplata... Din acest ne-zambet se naste incet..., incet inclestarea.(tipic nordic)...si.atunci totul se preface in gheata ..sa privim impreuna ... Intr.un astfel de peisaj te miri ca totusi traiesc si oameni; Islanda – tara gheizerelor si ghetarilor.
[dailymotion]value="https://www.dailymotion.com/swf/video/x8bros">[/dailymotion]
Am descoperit cuvintele care se rostesc inauntru... care nu au nevoie de aer pentru a fi articulate... care se sting in zbuciumul tacit al stomacului si care nici nu vor sa se.auda vreodata. Am invatat sa tac.. sa ma aud tacand.. sa nu ma vreau vorbind...Am lasat apasarea inimii sa creasca si sa devina una cu mine – un mare ghem, totul concentrat intr.un singur punct; restul e doar materie imprastiata.. doar prelungiri si oase si carne sub coaja unui contur numit trup.

Am escaladat bordura si am mers asa zeci de metri .., intr.un echilibru perfect... iar tocurile inalte n.au facut decat sa fie si mai multa siguranta in pasii mei si.am refuzat sa mai privesc in jos ci doar inainte. Intr.un echilibru perfect am mers pe inchipuita sarma.. iar luminile ce ma orbeau erau de fapt morile de vant si prin urmare le.am infruntat…

Cand s.a facut intuneric am regasit culoarea interioara si m.am purtat firesc ca la mine acasa.
..corzi trecand puntea...Celelalte Cuvinte - Dacă vrei Hypnotic
Am urcat trepte nevazute al caror sfarsit l.am stiut fara sa numar... fara sa aproximez...

M.am invelit cu parfum de crini si m.am asezat intr.un alt colt... de aceasta data cu adevarat tacut.... Cum nici umbrele n.au indraznit sa miste si nici secundarul nu si.a stricat cadenta, nelinistea s.a transformat in perna si mi.am spus soptit si cald: pune capul... dormi!
si.am adormit .
...Azi noapte cantai la chitara ....
..corzi trecand puntea...Celelalte Cuvinte - Dacă vrei Tntqzbr3fdh5
Nu stiu daca mie sau tie

sau corzile te chemasera pentru ele.

Imi fusese somn si mi.a disparut somnul

Mana o aveam sub cap.. imi amortea incet..

dar nu m.au miscat decat sunetele.

Pe peretele alb

conturul chipului tau capata lumina.

Buzele ti se miscau incet,

versurile razbateau surdina spre mine.


Cand degetele.ti greseau,

inima ii spunea mintii

ca nimic n.a fost strivit din corola de minuni a lumii…


Cand te opreai,

prelungeam cantecul

cu vibratia nemaiauzita a corzii eliberate…


Cand te intorceai spre mine…

lumea intreaga se intorcea la mine.


Pentru o clipa sau doua

am stiut ca n.ai mai existat decat TU.

Timpul atarna de.o cheita

Visele – corzi trecand puntea.
..corzi trecand puntea...Celelalte Cuvinte - Dacă vrei Immagineazzurrabr0j

de ani de zile nu am mai cantat la chitara…E timpul sa sterg praful de pe ea c.un cantec nou...sa.l ascultam impreuna .......


..corzi trecand puntea...Celelalte Cuvinte - Dacă vrei Muntiicoziamanastireatu
PS........................................................................................................................................

Loc de taina, deloc necunoscut.

Sau cum ar spune Celelalte Cuvinte...
..corzi trecand puntea...Celelalte Cuvinte - Dacă vrei Thankyoukdwhiterosetran
lady_hawk
lady_hawk
Membru
Membru

Mesaje : 53
Puncte : 125
Apreciat : 8
Inscriere : 07/05/2010
Localizare : Suedia

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum