Forum Proeuropa
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Once upon a time...

In jos

Once upon a time... Empty Once upon a time...

Mesaj  adrian13 Mar Mai 11, 2010 5:15 am

Ce este un copil? O fiinta aflata in primii ani ai vietii sale, la inceput de drum, fara trecut, doar cu viitorul in fata. Cand esti copil, totul ti se pare frumos, traiesti intr-o lume a superbelor flori galbene de primavara si noptilor cu luna plina, nevazand altceva decat cum razele soarelui intra in niste tristi ochi caprui si ii coloreaza intr-o culoare splendida, unica, care poate fi rivalizata doar de culoarea marii la rasarit. Cand esti copil vezi decat partea frumoasa a unei flori, culoarea ei, mirosul ei imbatator de care nu te mai saturi, si pe care incerci sa il pastrezi cu orice pret, ii vezi si tulpina, dar atat. Radacina nu o vezi, sti ca exista, dar refuzi sa o vezi. Poate pt ca un copil nu are nevoie sa vada tot, el vede decat ce ii place refuzand sa vada si alte parti ale florii care nu sunt la fel de frumoase, dar sunt la fel de reale. Stie ca se minte singur, dar el traieste in lumea lui, o lume fara griji pentru ansamblu. Copilul este preoupat de micile detalii care ii dau farmec lumii lui. Mirosul unei flori, atingerea unei adieri de vant, razele orbitoare ale rasaritului sau tacerea linistitoare a noptii sunt lucrurile pe care copilul isi construieste viitorul. Un copil nu are grija zilei de maine, are doar speranta pt ziua de maine, un optimism fantastic, de care toti am avea nevoie.
Am fost si eu copil....... Multi imi zic ca inca mai sunt........ Poate ca au dreptate, poate ca ceva din copilul de odinioara inca se mai afla in mine, si incearca din cand in cand sa iasa afara. Dar acum e greu pentru ca se izbeste de niste realitati pe care oricat ai incerca sa nu le vezi, ele iti intra in ochi si iti taie orice elan care sperai sa te mai duca macar o data la acel miros ametitor de dulce al florilor galbene de primavara.......... Cat as vrea sa fiu din nou copil........
adrian13
adrian13
Banat
Banat

Zodiac : Rac
Mesaje : 20
Puncte : 167
Apreciat : 3
Inscriere : 30/03/2010
Varsta : 34
Localizare : madrid

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum