Forum Proeuropa
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CUM PERCEPETI RELIGIA ???

2 participanți

In jos

CUM PERCEPETI RELIGIA ??? Empty CUM PERCEPETI RELIGIA ???

Mesaj  selena Joi Mar 04, 2010 3:28 am

Cuvantul lui D-zeu este adevarul (Ioan17:17). Sunt multi dumnezei falsi (1Corinteni 8:5,6) (1Ioan 4:1) insa e doar un D-zeu (Matei 4:10). Sa presupunem ca ai o boala care iti pune in pericol viata si ca urmeaza sa fi supus unei interventii chirurgicale. Intrucat viata ta se afla in mainile medicului care te va opera, vrei sa te asiguri ca poti avea incredere in el. De aceea, este intelept sa te informezi cu privire la experienta chirurgului respectiv. La fel stau lucrurile si in cazul religiei. Aceasta trebe examinata cu multa atentie, se poate spune ca viata spirituala inclusiv salvarea se afla in mainile ei. Isus a formulat un principiu care ne ajuta sa analizam in mod obiectiv orice religie. El a spus: ,,Fiecare pom se cunoaste dupa rodul lui (Luca 6:44)". Asadar, cand sunt atatea religii este bine sa ne intrebam ce roade produc acestea s daca e un singur D-zeu, de ce atatea religii? De exemplu, pun conducatotii ei un accent foarte mare pe bani? Respecta adeptii ei principiile biblice referitoare la razboaie si moralitate? Putem avea incredere in orice religie? Exista o religie demna de incredere? Care este adevarul? Multi oameni isi creaza propriul adevar, altii spun ca e intr-o continua schimbare sau ce cred ei, acela e adevarul, unii spun ca nu conteaza ce religie avem, e acelas D-ZEU. Exista sute de religii care peretind ca-i invata pe oameni adevarul. Dar invataturile lor despre D-zeu si despre cerintele sale sunt foarte diferite. Insa este suficient sa cunosti ce invata in realitate Biblia despre inchinarea adevarata si vei sti care este adevarul. Este important sa ne inchinam lu D-zeu asa cum vrea el. Multi cred ca D-zeu accepta toate religiile, insa in Efeseni 4:5se spune: ,,Este un singur Domn, o singura credinta, un singur botez."  Nu este suficient ca o persoana sa afirme ca este crestina. Isus a spus: ,,Nu oricine imi zice : <> va intra in regatul cerurilor, ci acela care face vointa Tatalui meu care este in ceruri". Prin urmare, avem aprobarea lui D-zeu doar daca stim care sunt cerintele sale si le punem in practica. Religia adevarata duce la viata vesnica, iar religia falsa la distrugere. De aceea D-zeu le ofera tuturor oamenilor ocazia de a invata despre el (2Petru 3:9). Cei care practica religia adevarata,( desi sunt oameni imperfecti si fac greseli ca toti ceilalti ) pot fi recunoscuti dupa convingerile si conduita lor, ei se straduiesc sa infaptuiasca vointa lui D-zeu si isi bazeaza invataturile pe Biblie.
Deci cei care practica religia adevarata i se inchina numai lui D-zeu si fac cunoscut numele sau (Exodul 20:4,5) (Exodul 6:2,3).


Ultima editare efectuata de catre selena in Mier Iul 24, 2013 3:27 am, editata de 2 ori
selena
selena
Membru
Membru

Zodiac : Capricorn
Mesaje : 55
Puncte : 158
Apreciat : 16
Inscriere : 19/01/2010
Varsta : 46
Localizare : Lanzarote

https://webeurop.forumgratuit.ro

Sus In jos

CUM PERCEPETI RELIGIA ??? Empty Re: CUM PERCEPETI RELIGIA ???

Mesaj  noelo Joi Mar 04, 2010 6:20 am

..eu cred ca cel mai important in credinta este puterea de a ierta..daca reeusesti sa iti eliberezi sufletul dumnezeu poate ajunge in sufletul tau mult mai usor...il poti iubi cu adevarat
noelo
noelo
Moderator
Moderator

Zodiac : Leu
Mesaje : 82
Puncte : 275
Apreciat : 31
Inscriere : 14/12/2009
Varsta : 45
Localizare : SPANIA

https://webeurop.forumgratuit.ro

Sus In jos

CUM PERCEPETI RELIGIA ??? Empty Re: CUM PERCEPETI RELIGIA ???

Mesaj  selena Mier Iul 24, 2013 3:52 am

Coloseni 3:13,14 ,,Continuati sa va suportati unii pe altii si, daca cineva are vreun motiv sa se planga impotriva altuia, sa va iertati cu marinimie unii pe altii. Asa cum va iertat D-zeu cu marinimie, asa sa faceti si voi. Dar pe langa toate acestea, imbracati-va cu iubirea, pentru ca este o legatura perfecta a unitatii!"
1Corinteni 13:4-7, 13 ,,Iubirea este indelung rabdatoare si buna. Iubirea nu este geloasa, nu se lauda, nu se ingamfa, nu se comporta necuviincios, nu isi cauta propriile interese, nu se irita. Nu tine cont de raul suferit. Nu se bucura de nedreptate, ci se bucura cu adevarul. Indura totul, crede totul, spera totul, suporta totul.
Acum deci raman acestea trei: credinta, speranta si iubirea. Dar cea mai mare dintre acestea este iubirea."
selena
selena
Membru
Membru

Zodiac : Capricorn
Mesaje : 55
Puncte : 158
Apreciat : 16
Inscriere : 19/01/2010
Varsta : 46
Localizare : Lanzarote

https://webeurop.forumgratuit.ro

Sus In jos

CUM PERCEPETI RELIGIA ??? Empty Re: CUM PERCEPETI RELIGIA ???

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum